طراحی سایت | هاست و دامنه
تنظیمات نوتیفیکیشن در OS X Mac
اردیبهشت ۱۷, ۱۳۹۴
Windows 7 و Windows XP همچنان پا برجا
اردیبهشت ۱۷, ۱۳۹۴
نمایش همه

اگر ویندوز ۱۰ موفق نشود

موفقیت یا عدم موفقیت سیستم عامل جدید مایکروسافت تبعات خاص خود را به همراه دارد.

حدود ۲۵ سال پیش سیستم عامل مایکروسافت با شکستی بزرگ مواجه شد و همین موضوع عواقب و تبعات زیادی برای این شرکت داشت. اما در طول ۲۵ سال مایکروسافت توانست قدرت غالب دسکتاپ‌ها در بازار باشد، حتی اگر مصرف کنندگان و تاجران علاقه‌ای به ارتقای آن نداشته باشند.

اما حالا نمی‌توان صراحتا گفت مایکروسافت بر بازار تسلط دارد.


قطب‌های مخالف

اگر ویندوز ۱۰ نتواند به خوبی ویندوز ۸ و یا حتی بهتر از آن باشد ممکن است دو پیامد برای مایکروسافت به همراه داشته باشد. اول اینکه شاید زمان منسوخ شدن پلتفرم‌ ویندوز فرا رسیده است و مسئولان این شرکت را به این فکر بیاندازد که چرا اصلا باید به تولید سیستم عامل ویندوز ادامه دهند.

بله! در گذشته نیز نسخه‌هایی از ویندوز با شکست مواجه شده‌اند و نه اقتصاد جهان فرو پاشید و نه شیپور خاموشی در جهان نواخته شد و این‌ها  به خاطر این نیست که ویندوز اهمیتی ندارد. به هر حال مردم مجبور می‌شوند در غیاب این نوع محصولات جایگزین‌های بهتری پیدا کنند. اما اگر ویندوز ۱۰ نتواند موفق شود سازندگان ابزارها و وسایل ممکن است دیگر سراغ PCها نروند. در محصولاتی که تولید می‌کنند از OSها و دسکتاپ‌های مجازی استفاده کنند؛ شباهت چندانی با لپ تاپ‌ها ندارند و تفاوت زیادی هم با تبلت‌ها نمی‌کنند.

بعضی تحلیل‌گران نظر دیگری دارند:

جایگزین بهتر ویندوز ۷ خواهد بود نه ۸. به نظر ویندوز ۷ قدرت بیشتری نسبت به سایر نسخه‌های این سیستم عامل دارد و اگر ویندوز ۱۰ نتواند به موفقیت برسد بسیاری از مصرف کنندگان و کسب و کارهای کوچک و بازهای تجاری به سمت ویندوز ۷ برمی‌گردند.

ویندوز ۷ رقابت سختی را در دسکتاپ‌های OS  به راه انداخته است. اما تا زمانی که محیط جدید برای کاربران و توسعه دهندگان آشنا باشد، نرخ جایگزین‌ها می‌تواند بالا باشد و موفقیت حاصل شود.

با این حال این متخصصان معتقدند امتیازی که ویندوز ۱۰ دارد این است که در حال حاضر جایگزین مناسبی برای آن وجود ندارد.

آیا اگر ویندوز ۱۰ شبیه به ویندوز ۸ با شکست رو به رو شود، تولید کنندگان تجهیزات اصلی و سازندگان دستگاه‌ها این پلتفرم را کنار می‌گذارند؟ و آیا کاربران و کسب و کارها هم به همین رویه پیش می‌روند؟ ژان داوسن تحلیل‌گر ارشد در جواب این سوال می‌گوید: این سناریو کمی غیرواقعی است. جایگزین دیگری در بازار نیست. کروم OS شاید تنها جایگزین برای ویندوز باشد که آن‌ هم بیشتر در حوزه‌های آموزشی طرفدار دارد. خیلی از کاربران وابستگی زیادی به ویندوز دارند چرا که برنامه‌های بسیاری وجود دارد که در پلتفر‌م‌های دیگر اجرا نمی‌شوند.

در حالی که شاید مصرف کنندگان زیادی به سمت مک بروند، این را به خاطر داشته باشید که تولیدکنندگان تجهیزات اصلی هچ کدام از تجهیزات مربوط به آن را تولید نخواهند کرد.


کمبود جایگزین

راس رابین تحلیلگر Reticle Research می‌گوید: حتی اگر مایکروسافت به یک سیاره‌ی دیگر منتقل شود، زمان زیادی لازم است تا ویندوز محو شود. در بازار PC‌ها کروم بوک‌ها از محبوبیت کمتر و مک‌ها از محبوبیت بیشتری برخوردارند، ولی جایگاه ویندوز به مراتب بالاتر است. شاید کروم بوک‌ها بخش اندکی از بازار را در اختیار داشته باشند و مک بوک‌ها بخش بیشتری، ولی نمی‌توانند انتظارات بخش عظیمی از کاربران که توقع زیادی از عملکرد و اطمینان به محصول را دارند، برآورده کند. برای بسیاری از کاربران هنوز جایگزین آماده و مناسبی وجود ندارد. گوگل هنوز نتوانسته است توانایی‌ها و خدماتی را که کاربران ویندوز انتظار دارند را نشان دهد و اپل نیز تمایلی برای رقابت در زمینه‌ی هزینه نشان نمی‌دهد. پس درصد قابل توجهی از کاربران به دنبال چیزی ما بین ۳۰۰ دلار و ۱۰۰۰ دلار هستند که آن هم ویندوز است.

داوسن می‌گوید: شاید بهترین گزینه تا به اینجا و با تمام نواقصش کروم OS است. اگر بخواهیم به توزیع‌های لینکوس فکر کنیم باید بدانیم که کاربران باید با شیوه‌ی جدیدی از کار با کامپیوتر رو به رو شوند که در این صورت بیشتر آن‌ها به سراغ مک می‌روند.

به گفته‌ی متخصصان یکی از امتیازات مثبت ویندوز این است که کار با آن را افراد زیادی می‌دانند و در واقع با این پلتفرم آشنا هستند. مایکروسافت در ویندوز ۸ دست به تغییراتی در تجربه‌ی کاربری این محصول زد که خیلی خوشایند کاربران نبود. مردم دوست ندارند به اجبار چیزهای جدید را یاد بگیرند.

تا زمانی که این روند آشنایی کاربران با ویندوز ادامه پیدا کند، ویندوز ۱۰ شکست نخواهد خورد.


ویندوز فون

یکی دیگر از دغدغه‌های مایکروسافت ویندوز فون است. مایکروسافت باید ویندوز ۱۰ را بر روی موبایل‌ها منتشر کند و بیشتر تمرکزش در این روزه‌ّها بر روی این موضوع است. آن‌ها می‌باست کاربران ویندوز ۱۰ را به وسیله‌ی ویندوزفون‌ها جمع کنند و سپس به طور وسیع این ویندوز را منتشر کنند.

البته ویندوزفون‌های ۸.۱ فروش موبایل‌های مایکروسافت را افزایش دادند اما باز هم سهام این شرکت کاهش پیدا کرد.

رابینسون می گوید: مایکروسافت نباید در مورد ویندوزفون بلند پروازی کند. تجربه نشان داده است که کاربران نمی‌خواهند تجربه‌ی قدیمی خود را که در مورد PCها دارند، بر روی موبایل‌های خود تکرار کنند. این شرکت نباید برنامه‌های خود را بر اساس عملکرد ویندوز ۱۰ بر روی‌ ویندوز فون‌ها بچیند.

چیزی که در مورد درصد زیادی از کاربران صدق می‌کند عدم استقبال آن‌ها از ویندوز ۸ است. در سال‌های قبل که مایکروسافت در چنین موقعیت‌ّهایی قرار می‌گرفت سعی می‌کرد به نظرات کاربران گوش دهد و به طبق میل آن‌ها رفتار کند. حال ببینم در مورد ویندوز ۱۰ نیز همچین اتفاقی افتاده است یا خیر.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفت + 11 =