طراحی سایت | هاست و دامنه
تکنولوژی برتر قسمت سوم
آوریل 6, 2020
عجیب ترین و بهترین محصولات CES 2019
آوریل 7, 2020
نمایش همه

برترین فناوری های پزشکی ۲۰۱۹

بدیهی است که جامعه ما بسیار سریع تر از گذشته در حال حرکت است. همانطور که تکنولوژی های پزشکی به پیش می تازند، روش های قدیمی  منسوخ و بلا استفاده می شوند. به همین ترتیب اگر ما به پیشرفت علم پزشکی نگاه کنیم متوجه می شویم که به زودی با جهانی جدید در زمینه پزشکی مواجه خواهیم شد. در ادامه به چند مورد از فناوری های  پزشکی که می توانند آینده بشر را متحول کنند می پردازیم:

۱-افشانه‌های هوشمند (Smart inhalers)

افشانه یکی از روش‌های مصرف دارو محسوب می‌شود که بیمار در این روش دارو را به شکل گاز استنشاق و مصرف می‌کند. این داروها به شکل مایع تحت فشار در ظروف مخصوصی ساخته می‌شوند و بیماران آنها را در بینی و ریه اسپری می‌کنند. داروهای افشانه‌ای برای درمان بیماری آسم یکی از مهم‌ترین داروها به شمار می‌روند و اگر به درستی مصرف شوند، بر روی بیماران تاثیر ۹۰ درصدی خواهند داشت، اما طبق آمار فقط ۵۰ درصد بیماران می‌توانند به درستی از آن استفاده کنند و بسیاری دیگر زمان و روش درست استفاده از آن را نمی‌دانند.

در همین راستا دانشمندان توانستند به کمک فناوری، افشانه‌های هوشمندی (Smart inhalers) را به تولید برسانند که این افشانه هوشمند با اتصال به بلوتوث به کمک بیمار می‌آید. در واقع طراحان یک دستگاه کوچک به افشانه متصل کردند که می‌تواند زمان مصرف هر دوز از دارو را در کنار روش استفاده درست را به ثبت برساند. این اطلاعات به گوشی موبایل هوشمند بیمار ارسال خواهد شد و بیمار می‌تواند به کمک این اطلاعات از وضعیت بیماری خود مطلع شود و مصرف دارو را کنترل کند. بررسی‌های مربوط به استفاده از این فناوری توسط بیماران نشان می‌دهد آنها می‌توانند به آسانی شرایط خود را کنترل کنند.

 

 

۲-فناوری ویرایش ژن CRISPR

 

تصور کنید که یک جهش ژنتیکی نادری را به ارث برده اید و این جهش در سن ۵۰ سالگی قطعا سبب ابتلای شما به سرطانی لاعلاج می شود (به دور از جان تان البته).

و احتمالا در اثر ابتلا به همین سرطان هم بدن شما به قدری ضعیف می شود که دیگر توان مقاومت نداشته و فوت خواهید کرد. اما اگر به شما بگوییم این ژن به ارث رسیده از اجدادتان را می توانید کاملا از ژنوم خود خارج کنید و نسل های بعد از شما نیز صفت کد شده (سرطان) توسط این ژن را بروز ندهند چطور؟

همین چند خط، به طور کاملا ساده تکنیک ویرایش ژن CRISPR را توضیح می دهند. این فناوری پیشرفته نه تنها می تواند استخر ژنی جوامع بشری (مجموعه ژنوم تمام مردم یک جامعه) را اصلاح و دستخوش تغییرات گسترده کند، بلکه قادر است سیستم سلامت، غذا و دارو، کشاورزی و تمام صنایع مرتبط با علوم زیستی را از پایه و اساس دگرگون سازد.

CRISPR چیست؟

به بیان ساده، اکتشاف بزرگ تکنولوژی قرن حاضر است. (تلفظ صحیح: کریسپِر) متشکل است از حروف اول یک عبارت طولانی که فارسی شده آن می شود تناوب های کوتاهِ پالیندرومی فاصله دارِ منظمِ خوشه ای. در واقع، یک جور سیستم ایمنی است که در کد ژنتیکی سلول های ما نهفته است.

 

اما از این فناوری تا کجا می توان استفاده کرد؟ برخی می گویند که صرفا برای درمان بیماری ها و تضعیف آن ها مثل سرطان. اما تا به حال به این فکر کرده اید که می توانید رنگ پوست و چشم تان را به صورت دائمی تغییر دهید یا کودکانی قوی تر و قد بلندتر داشته باشید؟ آیا دستکاری رمزهای پایه زندگی در سلول تخم و تولد کودکانی کاملا اصلاح شده که نه تنها ناقل بیماری های شناخته شده نیستند، بلکه حتی زیباتر و قوی تر شده اند ایرادی دارد؟

 

می توانید برای آینده ای که در آن احتمالا می توانید تمام ویژگی های ظاهری فرزندتان را خودتان انتخاب کنید و تقریبا همه بیماری های کشنده امروزی ریشه کن شده اند آماده شوید. همین حالا، انواع جراحی های پلاستیک و زیبایی ثابت کرده اند که انسان ها در ازای بیشترین سرمایه ها حاضر به تغییر شکل و ظاهر هستند. بنابراین اگر این تغییر ظاهر کاملا طبیعی و به واسطه اصلاح ژن صورت پذیرد، محبوبیت دو چندانی خواهد یافت.

با این حال، اصلاح ژنتیک یک شخص، صرفا باعث تغییر او نخواهد شد. کدهای ژنتیکی به نسل های آینده که از آن شخص پدید می آیند منتقل خواهد شد و نسل های بعدی نیز خود با افرادی آمیزش خواهند داشت که احتمالا اصلاح ژنتیکی چه روی خودشان و چه روی والدین شان صورت نپذیرفته. پاسخ به این پرسش که ترکیب ژن ها در آینده چگونه خواهد شد و اصلاح شدگان ژنتیکی از جامعه ایزوله می شوند یا خیر را باید به دست زمان سپرد.

سازمان غذا و داروی آمریکا گفته که دانشمندان فعال در حوزه تولید مواد خوراکی را از انجام فعایت با کریسپر منع نمی کند، چون آن ها قرار نیست نوترکیبی به وجود آورند یا بخشی جدید به DNA آن ماده خوراکی اضافه کنند و بلکه صرفا یک بخش از DNA را حذف می کنند. برای مثال، ژنی که سبب قهوه ای شدن قارچ ها می شود را حذف می کنند.

اما در مورد آزمایش روی انسان، مسئله بسیار جدی و حائز اهمیت است. با دستکاری ژن های مان، می توانیم هر کاری بکنیم و اگر اشتباهی صورت پذیرد، عواقب آن ممکن است غیر قابل جبران باشد. به هر حال، کریسپر هم درست همانند همه فناوری های بزرگ بشر، تازه پدید آمده و نیازمند بهبودهای فراوان است.

دولتمردان هنوز نمی دانند که این فناوری می تواند تمام بیماری های ژنتیکی را از بین ببرد و حتی در برابر دیگر بیماری ها نیز ایمنی ایجاد کند و کسب رضایت آن ها احتمالا چندین سال به طول می انجامد. زمانی که قوانین به نفع دانشمندان تغییر کند، می توان در انتظار تغییرات بزرگی ماند.

 

 

۳-واقعیت مجازی در پزشکی و کاربردهای مربوط به آموزش

VR و AR به طور فزاینده ای در زمینه پزشکی خصوصا به عنوان سیستم های شبیه سازی جراحی که آموزش های جراحی را در اختیار دانشجویان و یا جراحان تازه کار قرار میدهد، به کار می‌روند. شما می توانید عملیات اصلی را شبیه سازی کرده و احتمال وقوع اشتباهات در طی عملیات واقعی را در آینده کاهش دهید.
رشد ثابتی در استفاده از واقعیت مجازی (VR) در مراقبت های بهداشتی وجود دارد. در آموزش کالبدشناسی انسان، افکت های تصویری سه بعدی برجسته را می‌توان از طریق VR به منظور درک رابطه مکانی نسبی بین اشیا، ارائه نمود. در شناخت آناتومی انسان ، برای متخصصین بالینی یا دانشجویان پزشکی کاربردهای بالقوه بسیار خوبی دارد. در آموزش بهداشت و درمان و تزریق می توان از VR و AR بهره برد؛ به منظور شبیه سازی نفوذ سوزن در بازوی بیمار و تولید واکنش نیروها از طریق دستگاه های سخت افزاری، از سوزن هایی با ضخامت مختلف استفاده می‌شود که شبیه سازی احساس واقعی تزریق، (که عمدتا برای اجتناب از مراقبت‌ برای تزریق غیر ماهرانه است) باعث درد و یا ناراحتی بیمار می‌شود.
سیستم های شبیه سازی VRمتعددی وجود دارند، از جمله: سیستم آموزش شبیه سازی تزریق زیر پوستی، سیستم شبیه سازی جراحی برونکوسکوپی، سیستم شبیه سازی عمل سیگموئیدوسکوپی، سیستم شبیه سازی جراحی توقف تخمک گذاری، سیستم آموزش شبیه سازی کامپیوتری آندوسکوپی (EndoVR)، سیستم آموزش شبیه سازی کامپیوتری لاپاراسکوپی (LapVR)، سیستم آموزش شبیه سازی کامپیوتری کاتتر درمان مداخله ای (CathLabVR).
علاوه بر این، واقعیت مجازی می‌تواند امکان توانبخشی  را برای بیماران فراهم کند، فعالیت های بازتوانی خسته کننده و تکراری را جالب تر سازد و بیماران را سرگرم کند. موارد زیر توضیح مختصری از کاربرد اپلیکیشن‌های  مربوط در مراقبت‌های پزشکی و آموزش بهداشت و درمان را نشان می‌دهد.

 توسعه و چالش آینده در زمینه فعالیت های پزشکی

در آینده، احتمال زیادی برای کاربرد VR، AR و MR در حوزه بهداشت و درمان وجود دارد. برای مثال، با پوشیدن عینک AR هنگام قدم زدن می‌توان تابلوی اعلانات هر فروشگاه در امتداد خیابان را دید. تصویر نمایش داده شده در عینک می‌تواند یک محیط واقعی و همچنین آخرین آگهی‌ها، پیشنهادات و یا اطلاعات مربوط به فروشگاه‌های زنجیره ای را ارائه کند. اگر عینک‌های پوشیدنی در مراقبت‌های پزشکی مورد استفاده قرار گیرند، می‌توانیم مثالی از آنچه در آینده می توان به دست آورد را ارائه دهیم؛ کارکنان مراقبت های بهداشتی عموما شرایط بیماران را با کامپیوتر بر روی چرخ پزشکی سیار بررسی می‌کنند، در هنگام دادن دارو به بیمار، نام و تاریخ تولد بیمار برای شناسایی هویت بیمار ضروری است. با این حال، پرسنل پزشکی تنها نیاز به پوشیدن یک عینک دارند که GPS، بلوتوث، دوربین، سنسور و قابلیت تشخیص چهره را ترکیب کرده و فورا به پایگاه داده ابری بیمارستان متصل می‌شود. عینک های AR اطلاعات مربوط به بیمار را نمایش می‌دهند، از قبیل: گذشته، تشخیص، درمان فعلی، سابقه آلرژی دارو، یادداشت DNR و غیره. بنابراین مراقبان به راحتی از جزئیات بیمار مطلع می‌شوند. همچنین می‌توان از MR در آموزش از راه دور پزشکی، مانند آموزش چاقوی جراحی دوربرد، درمان سرطان و آموزش پرستاری، استفاده کرد. پزشک و کارآموز در مکان‌های مختلف (بیمارستانهای مختلف)، هر دو عینک MR را به چشم می‌زنند،  شما می‌توانید بلافاصله تصویر دوربرد را ببینید، پزشک به طور همزمان می‌بیند که کارآموز شرایط تمرین جراحی را شبیه سازی می‌کند، آموزش را هدایت می‌کند، ممکن است به طرف دیگر هم اطلاع دهد تا نظر خود را در هر زمانی ارائه بدهد، این تکنولوژی در آینده ممکن است با تصویربرداری اشعه ایکس، CT، MRI، آنژیوگرافی و داپلر ترکیب شود.

 

درمان اوتیسم به  وسیله AR

دانشکده پزشکی دانشگاه استنفورد در پژوهش عینک اوتیسم از تکنولوژی AR گوگل گلس استفاده می‌کند تا به کودکان مبتلا به اوتیسم کمک کند تا احساسات دیگران را تفسیر کنند و امیدوار است آنها بتوانند در آینده احساسات دیگران را بدون نیاز به عینک گوگل و با استفاده از تمرینات و خاطرات خود تفسیر کنند و در نتیجه روابط اجتماعی خود را مانند افراد عادی گسترش دهند.

درمان درد عضو خیالی با استفاده از واقعیت افزوده در پزشکی

درد عضو خیالی به بیماری گفته می‌شود که فرد بخشی از اعضای بدن خود را از دست می‌دهد اما هنوز هم ممکن است حضور آن را احساس کند و یا غالبا درد عضو قطع شده را حس کند. درمان درد عضو خیالی یکی از کاربردهای تکنولوژی AR است. فن آوری AR به معلول اجازه می دهد که بازوی مجازی را بر روی صفحه نمایشگر ببیند. وقتی بیمار بازوی قطع شده را حرکت می‌دهد، بازوی مجازی نیز بر روی صفحه همان حرکت را انجام می‌دهد و از طریق این کار و امکان کنترل عضو قطع شده توسط مغز فرد به منظور دستیابی به یک اثر درمانی به او کمک می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

14 − هفت =