طراحی سایت | هاست و دامنه
شگفتی ساز دنیای سینما (تکنولوژی CGI)
آوریل 9, 2020
نمایش همه

در این مقاله اندکی به اهمیت ” هوش مصنوعی (AI) “در مقابله با ویروس جهانی کرونا میپردازیم :

ویروس کرونا همچنان به قربانی گرفتن ادامه می‌دهد و هر روز هزاران مورد جدید از ابتلا به این بیماری گزارش می‌شود.این پدیده ی هولناک سراسر جهان را دچار آشفتگی کرده و بسیاری از کشورها درگیر و دار مقابله و مهار آن شده اند.  در حالی تمام نقاط دنیا را درگیر کرده که مرگ‌ومیر زیادی را به‌دنبال داشته و بیمارستان‌ها با حجم بالایی از مراجعه ی بیماران و افرادی که مشکوک به ابتلا روبرو هستند.این امر بهانه‌ای شده تا کشورها به استفاده از فناوری هوش مصنوعی و راه‌های نوآورانه روی بیاورند تا با کمک آنها بتوانند نظارت، کنترل و تشخیص موارد ابتلا را با سرعت و دقت بالاتری انجام دهند.

کشورمان ایران نیز هم گام با سایر کشورهای دارنده فناوری هوش مصنوعی در جهان، از هوش مصنوعی برای شناسایی ویروس کووید-۱۹ بهره می برد.در حال حاضر، در تمام دنیا استفاده از سی‌تی‌اسکن قفسه سینه یکی از مطمئن‌ترین راه‌ها برای تشخیص بیماری کرونا تلقی می‌شود و بسیاری از کشورها توانسته‌اند با کمک فناوری هوش مصنوعی، این کار را انجام دهند و با سرعت بیشتری افراد مشکوک به این ویروس را شناسایی کنند.

اهمیت موضوع تشخیص زودهنگام و دقیق بیماری  که اساس موفقیت کشورهای پیشرو در مهار این ویروس بوده است، از ابتدای شیوع این ویروس در ایران، با دو راهبرد اصلی تسهیل و تسریع در تشخیص و پیش بینی ابتلاء به کرونا و افزایش دقت تشخیص با بهره گیری از مزیت‌های هوش مصنوعی مورد توجه قرار گرفته است.

 

          تشخیص اپیدمی بیماری

با توجه به شیوع سریع ویروس کرونا و گسترش آن بین افراد، تشخیص سریع آن در افراد مشکوک یا در معرض خطر تا حد زیادی می‌تواند به کنترل این بیماری کمک کند و شمار زیادی را از خطر ابتلا یا حتی مرگ نجات دهد. به این منظور هوش مصنوعی علاوه بر اینکه مقرون‌به‌صرفه‌تر است، سرعت و دقت کار تشخیص را برای محققان بالاتر می‌برد و به آنها کمک می‌کند با تسلط بیشتری شرایط کنونی را مدیریت کنند.

یکی از مهم‌ترین قابلیت‌هایی که هوش مصنوعی دارد، هشدار نسبت به بروز اپیدمی بیماری است، بنابراین محققان با استفاده از این سیستم‌ها می‌توانند زمان کافی برای آماده شدن برای مقابله با شرایط بحرانی در اختیار داشته باشند.

تولید و توسعه  چرخه  دارو

فناوری هوش مصنوعی نه‌تنها در پیش‌بینی وجود اپیدمی در دنیا یا کشورهای مختلف کمک می‌کند، بلکه در تسریع فرآیند شناسایی، توسعه و تولید درمان‌ها و واکسن‌های جدید با سرعتی بیشتر از قبل هم مؤثر است و از مهم‌ترین قابلیت‌هایی که هوش مصنوعی در بحران کرونا می‌تواند داشته باشد، کمک به محققان در کشف درمان‌های جدید برای این ویروس است. کلید موفقیت در تولید یک واکسن، بازسازی سریع و مؤثر تناوب ژنوم ویروس و ساخت یک نسخه رونوشت از ویروس است.

بهبود رونــد مدیریت بیماری

اضافه بر قابلیت های این فناوری، می‌توان کمک به مدیریت شیوع کرونا و کاهش مرگ‌ومیرهای ناشی از آن را نیز نام برد.تاکنون هزاران نفر از پرسنل بیمارستانی در کشورها به این ویروس مبتلا شده‌اند و این سیستم هوشمند، بار سنگینی را که پرستاران و پزشکان از ابتدای شیوع این بیماری در دنیا روی دوش خود گذاشته‌اند، سبک‌تر می‌کند.

تشخیص هویت

با مشاهده ی گستره دامنه قابلیت‌های هوش مصنوعی، دانشمندان و محققان بسیار امیدوارند با کمک الگوریتم‌های این سامانه و سیستم هوشمند بتوانند گسترش ویروس کرونا را تحت کنترل درآورند. چین به‌عنوان نخستین کشوری که با ویروس کرونا دست به گریبان شد، سرآمد استفاده از فناوری‌های هوشمند و پیشرفته در کنترل و مدیریت این بیماری ویروسی در دنیا است و تلاش کرده از آن به نفع خود استفاده کند. محدود کردن حرکت جمعیتی، پیش‌بینی سیر تکاملی شیوع بیماری و تحقیق پیرامون تولید و توسعه واکسن یا درمان این بیماری ویروسی ازجمله قابلیت‌هایی است که چینی‌ها از فناوری‌ هوش مصنوعی بهره‌برداری کرده‌اند. البته استفاده از هوش مصنوعی به معنای عدم نیاز به فاز تست‌های بالینی یا جایگزینی کامل با نیروهای متخصص انسانی نیست، بلکه انسان با کمک این فناوری می‌تواند توانایی‌های خود را افزایش دهد. همچنین چینی‌ها در اوایل شروع ویروس کرونا، از دوربین‌های تشخیص هویت صورت برای شناسایی افراد مبتلا به کرونا استفاده می‌کردند.

پیش بینی درست برای یک وقوع جهانی

اولین مجموعه ای که در مورد خطر همه‌گیر شدن قریب الوقوع بیماری اعلام هشدار داد، یک شرکت کانادایی به نام BlueDot است که در زمینه نظارت بر بیماری‌های مسری فعالیت می‌کند. این شرکت پیش‌بینی شیوع قریب الوقوع ویروس کرونا را در تاریخ ۳۱ دسامبر ۲۰۱۹ (۱۰ دی) مطرح کرد و به مخاطبان خود نسبت به سفر به مناطق خطرناک مانند ووهان (مرکز اصلی شیوع ویروس کرونا) هشدار داد. این پیش‌بینی به کمک یک سیستم هوش مصنوعی انجام شد که از داده‌های مربوط به بیماری حیوانات و گیاهان، گزارش‌های خبری در وب‌سایت‌های محلی، اسناد دولتی و سایر منابع آنلاین، استفاده می‌کند.

این شرکت موفق همچنین با استفاده از داده‌های مربوط به بلیط‌های خطوط هواپیمایی جهانی توانستند به درستی پیش‌بینی کنند که ویروس به سئول، بانکوک، تایپه و توکیو نیز گسترش خواهد یافت. این شرکت برای ایجاد مدل‌هایی که مقادیر زیادی از داده‌ها را در زمان واقعی پردازش می‌کند، از تکنیک‌های یادگیری ماشین و پردازش زبان‌های طبیعی نیز استفاده کرده است. این موارد شامل داده‌های مربوط به بلیط‌های هواپیما، گزارش‌های خبری در ۶۵ زبان مختلف و شبکه بیماری‌های گیاهی و حیوانی است.

                                              ——————————————————————————-

بهره برداری از هوش مصنوعی در ایران؛

دکتر زالی فرمانده ستاد مقابله با کرونا در استان تهران با اشاره به سامانه تشخیص پنومونی کووید ۱۹ که توسط محققان کشور به نتیجه رسیده است، خاطرنشان کرد: این دستاورد حاصل کار بین بخشی محققان کشور است.

وی اشاره کرد: استفاده از تصاویر سی تی اسکن را به عنوان بهترین روش غربالگری برای بیماران مبتلا به ویروس کرونا دانست

افرادی که به مراکز درمانی مراجعه می‌کنند و مشکوک به کرونا هستند، می‌توان با استفاده از این سامانه که توسط محققان طراحی شده در عرض کمتر از چند دقیقه وضعیت بیماری آنها را مشخص کرد.

                                                      ——————————————————————————-

تنوع بهره گیری از هوش مصنوعی در دنیا

 

تجربه موفق چین

از ابتدای شیوع کرونا، کشور چین با استفاده از ابررایانه و هوش مصنوعی برای تشخیص و شناسایی سریع بیماران مبتلا به کرونا از طریق بررسی سی تی اسکن های قفسه سینه آنها اقدام کرده که این فناوری جایگزینی برای کیت های تست ویروس است.

نظافت هوشمند در دانمارک

ربات های ساخت دانمارک با ارائه سرویس هایی همچون ضدعفونی کردن اماکن و بیمارستان‌ها، درست کردن غذا و جابه‌جایی کالا در شهر در جهت امور بهداشتی و پیشگیری کرونا کمک موثری داشته اند.

 

ربات شناسایی آلودگی در آمریکا

ایالات متحده آمریکا، برای کاهش ارتباط مستقیم با بیمار و جلوگیری از  احتمال شیوع این بیماری به پزشکان، از یک ربات برای درمان و رسیدگی به بیماران آلوده به ویروس کرونا استفاده کرده است.

ربات مذکور علائم حیاتی شامل دما و درجه حرارت بدن، تعداد نبض، فشار خون و تعداد تنفس بیمار را اندازه گیری می‌کند و آنها را از طریق یک نمایشگر هوشمند به پزشکانی که در اتاق دیگری هستند ارسال می‌کند.

ایالات متحده آمریکا در کنار پرهیز از ارتباط نزدیک پزشکان با بیماران مبتلا به ویروس کرونا، در راستای رسیدن به راهکار درمانی در مهار این ویروس حرکت کرده و با ارائه دسترسی محققان به «Summit» و «Sierra» قویترین و نیز دومین سوپرکامپیوتر قدرتمند در دنیا، امکان انجام شبیه سازی هایی که به پردازش بالایی نیاز دارند را برای آنها فراهم کرده است.

تحلیل پیشگویانه در استرالیا

استرالیا ترجیح داد که تنها در نقش پژوهشگر به یاری مهارکنندگان این ویروس بشتابد و از این رو هوش مصنوعی را در مسیر تحلیل پیشگویانه استفاده کرد و به بررسی روندها و داده ها پرداخت.

ربات های توزیع کننده هند

هند در راستای اقدامات پیشگیرانه برای مبارزه با ویروس کرونا، هوش مصنوعی را درکالبد ربات هایی به کار گرفته است که اقدام به توزیع مواد ضدعفونی کننده و نیز ماسک و دستکش به افراد و مناطق فاقد امکانات می کند.

این ربات ها همچنین به سوالات مربوط به ویروس کرونا پاسخ داده و روش های مراقبتی و بهداشتی را آموزش می دهند و قابلیت یادگیری زبان های محلی برای پاسخ هرچه بهتر به تمام اقشار جامعه را دارند.

تحلیل داده ها و اطلاعات در کره جنوبی

کره جنوبی با استفاده از تجزیه و تحلیل داده‌های بزرگ و سیستم‌های هشداردهنده‌ی پیشرفته مبتنی بر هوش مصنوعی اطلاعات کلیه‌ی شهروندان و اتباع خارجی مقیم کره جنوبی شامل اطلاعات سفر، فعالیت‌ها و نقشه‌های رفت و آمد فرد را ذخیره می‌کند و اطلاعات به دست آمده از کلیه‌ی سازمان‌های دولتی، بیمارستان‌ها، موسسات مالی، اپراتورهای تلفن همراه و سایر خدمات را با آن اطلاعات اولیه ادغام می‌کند.

نقشه برداری در تایوان

در تایوان نیز هوش مصنوعی کمک کرده تا داده های ناشناس در مورد حرکات افراد و نقشه های تراکم جمعیت با وضوح بالا را گردآوری کرده و بدین نحو به پیش بینی شیوع ویروس کمک کند.

آمبولانس های خود ران در امارات

امارات متحده عربی که در سال های اخیر بودجه ی سنگینی برای تبدیل شدن به قدرت برتر هوش مصنوعی تا سال ۲۰۳۰ تخصیص داده است و در سال ۲۰۱۹ نیز نخستین دانشگاه تخصصی هوش مصنوعی را راه اندازی کرد، اکنون با استفاده از هوش مصنوعی و اینترنت اشیاء در حال فراهم کردن هرچه سریع تر آمبولانس های خودران است که مجهز به چند دوربین فیلم‌برداری با کیفیت بالا درون آمبولانس بوده و سبب می شود تا پزشک به صورت مجازی معاینات اولیه را انجام دهد.

 

در پایان…

آنچه باید به یاد داشته باشیم این است که فناوری های جدید به طور مداوم پزشکان و دانشمندان را قادر می سازد که روش های پیشگیری، تشخیص و درمان بیماری را بهبود بخشند. “هوش مصنوعی” یکی از چنین فناوری هایی است و اگرچه محدودیت های خود را دارد، اما این امکان را به متخصصین بهداشت می دهد تا از مقادیر زیادی از داده های موجود در اختیارشان، پیش بینی های دقیقی ساخته و با صرفه جویی زمان به هنگام وقوع بحران ها، نقش اساسی داشته باشند.  سرمایه گذاری در هوش مصنوعی و دانش داده ؛ابزار مهمی را ایجاد می کند که متخصصان هنگام مواجهه با موقعیت های غیر منتظره مانند همه گیری کروناویروس به آن نیاز دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × سه =