طراحی سایت | هاست و دامنه
ساخت PDF در سه سوت! آموزش نرم‌افزار pdfFactory
اردیبهشت ۱۷, ۱۳۹۴
۸ ترفند کنترلی ویژه مخصوص کاربران iPad
اردیبهشت ۱۷, ۱۳۹۴
نمایش همه

شبکه‌تان را وزن کنید: ابزارهایی برای بنچمارک LAN

برنامه‌های پرتابل برای بنچمارک کردن شبکه LAN در ویندوز

آیا شبکه‌ای در حد گیگابایت‌ نصب کرده‌اید اما هنوز هم آنطور که باید و شاید از سرعتش راضی نیستید؟ انتقال فایل‌ها بین دو سیستم بیشتر از مقدار معمول زمان می‌برد؟ پس میشود گفت شما در استفاده از نهایت ظرفیت شبکه خود موفق نیستید. روش‌هایی وجود دارد که برای پی بردن به کارآیی شبکه‌تان دیگر لازم نیست به حواستان متکی باشید بلکه با اطلاعات عددی کارتان خیلی راحت‌تر خواهد شد.

در زیر چهار برنامه شبکه قابل حمل (portable) را به شما معرفی خواهیم کرد تا بتوانید با استفاده از آنها سرعت و بازده شبکه خودتان را افزایش دهید.

LANBench

LANBench یک برنامه ساده و سر راست برای بنچمارک کردن شبکه‌هایTCP  بین دو رایانه است. برای تست سرعت لازم است برنامه را در هر دو سمت اجرا کنید، یکی از سیستم‌ها که سرور است باید در با پورت ۸۹۸۸ اجرا شده و دیگری هم در حالت client قرار داده شود. در سیستم client باید IP سرور را وارد کنید تا برنامه با خبر شود کدام رایانه جهت انجام تست سرعت مد نظرتان است.

NetIO-GUI

NetIO-GUI نسخه گرافیکی همان دستور netio ویندوز است و چند پلتفرمه به شمار می‌رود و برای اندازه گیری زمان واکنش ICMP و نرخ تبادل شبکه برای اندازه‌های مختلف پکت‌ها کاربرد دارد. تمامی نتایج حاصل از تجزیه و تحلیل‌های این نرم‌افزار در قالب پایگاه داده SQLite محلی نمایش داده میشوند و در هر زمانی برای مقایسه می‌توان از آن‌ها بهره برد.

باید NetIO-GUI را به صورت همزمان بر روی دو رایانه‌ای که قصد سنجش سرعت ارتباطی بین‌شان را دارید،‌ اجرا کنید. یکی از این سیستم‌ها باید در حالت سرور قرار گیرند و دیگری هم در حالت Client. نتایج حاصله را هم می‌توانید از قسمت پایگاه داده مستقر در منوی فایل رویت کنید.

AIDA32 Network Benchmark

AIDA32 یک ابزار ارائه اطلاعات سیستم است که در کنار آن چندین plugin برای اهداف بنچمارک کردن عرضه می‌شود. یکی از این‌ موارد برای مصارف شبکه‌ای طراحی شده و عملکرد شبکه‌های TCP/IP  را در ساختار master-slave بین دو سیستم استخراج میکند.

این plugin را از بخش کناری برنامه‌های AIDA32 اجرا کنید، و مانند موارد فوق الذکر بایستی آنرا همزمان بر روی دو سیستم مجزا اجرا کرده باشید، یکی به عنوان master (یا همان سرور) و دیگری در حالت slave (یا همان کلاینت).

(LAN Speed Test (Lite

LAN Speed Test برنامه جامعی است که برای سنجش سرعت انتقال فایل، هارد درایو، فلشUSB  و LAN – هم در شبکه‌های بیسیم و هم در شبکه سیم‌ کشی شده – کاربرد دارد. نحوه کار این برنامه بسیار ساده است و در هنگام اجرا یک فایل آزمایشی ایجاد می‌کند، آنرا در دو جهت ارسال و دریافت نموده و سرعت انجام شدن این تبادلات را اندازه گیری کرده و محاسبات و نتایج لازم را به اطلاع شما میرساند. استفاده از این برنامه بسیار ساده و راحت است.

چند نکته

مورد دیگری که باید خاطر نشان کرد این است که هیچ شبکه‌ای نمیتواند در حد ظرفیت بیشینه‌اش کار کند. پس اگر نتایج حاصل از بررسی‌های فوق نشان داد که شما تنها از ۶۰ یا ۷۰ درصد کل ظرفیت‌ شبکه‌تان استفاده می‌کنید،‌ سرخورده نشوید. عوامل فراوانی هستند که بر سرعت انتقال واقعی تاثیر می‌گذارند. پس اگر موفق به کسب ۷۰% هم شدید جای شکر دارد.

در بین تمامی برنامه‌های ذکر شد، تنها LAN Speed Test قادر است با اجرا شدن بر روی یکی از سیستم‌ها کار خود را انجام دهد. من شخصاً در بسیاری از موارد از این برنامه استفاده میکنم و برای هر بار سنجش سرعت بین سیستم‌های متعدد موجود بر روی شبکه‌ها در پشت تک تک سیستم‌ها مستقر نمی‌شوم.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج + 11 =