طراحی سایت | هاست و دامنه
از رویا تا واقعیت (خودروهای پرنده)
آوریل 8, 2020
بررسی نقش “هوش مصنوعی” در نبرد با کرونا
آوریل 28, 2020
نمایش همه

شگفتی ساز دنیای سینما (تکنولوژی CGI)

امروزه دنیای سینما بسیار پیچیده شده است و هر بار برای ساخت فیلم‌های جدید، از تکنولوژی‌های خارق‌العاده‌ای استفاده می‌شود. یکی از تکنولوژی‌های موجود در سینما تکنولوژی CGI است که برای خلق صحنه‌های مختلف به کار می‌رود.
CGI در واقع مخفف شده Computer generated imagery است، این تکنولوژی در واقع مجموعه‌ای از برنامه‌ها است که تصاویر بی‌نظیری را برای هنر‌های تصویری، رسانه‌های چاپی، بازی‌های کامپیوتری، فیلم‌های سینمایی، برنامه‌های تلویزیونی، آگهی‌های بازرگانی و شبیه سازی‌ها خلق می‌کند.

البته استفاده عمده تکنولوژی CGI برای فیلم‌های سینمایی حرفه‌ای است. در بعضی از مستندهای تاریخی نیز ، از شگردهای ترکیب بندی دیجیتال برای تقویت چیزهایی که بازسازی و فیلمبرداری می‌شوند استفاده میگردد.

این تکنولوژی قادر است مانند عکاسی یک واقعیت عینی را از طریق فرآیند پرده‌ آبی (کروماکی) یا از طریق اِسکَن لیزری به‌صورت دیجیتالی و بدون نیاز به فیلمبرداری به‌طور مستقیم روی فیلم خام ضبط کند.

شگفت انگیزترین کاربرد تصاویر رایانه ای خلق تصاویر موجودات فانتزی و افسانه‌ای بصورت کاملاً باورپذیر و واقعی است. این تصاویر با استفاده از تکنیک های انیمیشن و کارتون در رایانه ایجاد می شوند.

اولین تجربه ساخت فیلم‌های CGI


نخستین فیلم سینمائی به طریقهٔ CGI را والت دیسنی در یک فصل گسترده از فیلم تران (انتقام کامپیوتری، ۱۹۸۲) ساخت، که حدود بیست و پنج دقیقه تصویر دیجیتالی با کیفیت بالا دارد، و برای فیلم آخرین جنگندهٔ فضائی (نیک‌کَسِل، ۱۹۸۴) بیست و هفت دقیقه افکت مخصوص فضای عمیق به طریقهٔ CGI تولید شد؛ اما عصرجدید این تکنولوژی وقتی آغاز شد که جیمز کامرون در فیلم ورطه (۱۹۸۹) گرافیک کامپیوتری را با حرکت زنده درآمیخت.

شاید یکی از تاثیرگذارترین فیلم‌های دنیا بر این تکنولوژی CGI را بتوان فیلم پارک ژوراسیک نامید. تأثیر فیلم «پارک ژوراسیک» بر دنیای جلوه‌ها حتی از تأثیر جنگ ستارگان اورجینال نیز بیشتر بوده است. وقتی کمپانی «آی. ال .ام»، «اسپیلبرگ» را متقاعد کرد که می‌توان دایناسورها را به صورت دیجیتالی به تصویر کشید، کل صنعت جلوه‌های ویژه دستخوش انقلابی شد که با خلق شگفت انگیزترین جلوه‌ها همراه بود، اما اگر «براکیوسوروس» (نوعی دایناسور که در این فیلم نشان داده می‌شود) نبود، این اتفاق هرگز نمی‌افتاد. هجده سال از تولید پارک ژوراسیک می‌گذرد و این فیلم هنوز فوق‌العاده به نظر می‌رسد.

این تکنولوژی در پیشرفت صنعت سینما نقش بزرگی داشته است و تصورش را داشته باشید که چه عناوین بزرگی با این تکنولوژی ساخته شده‌اند. البته بسیاری از صحنه‌ها هم وجود دارند که در اوج ناباوری بدون استفاده از این تکنولوژی ساخته شده‌اند.امید است در آینده نه چندان دور این صنعت دچار تحول های شگرفی خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفده − 12 =